Citrus unshiu Satsuma Mandalin fidanı 80-120cm (1)

Marka : 1001fidan
Fiyat : ₺32,00(KDV Dahil)

  • Çekirdeksiz, ince kabuklu, satsuma mandalin,

3 litrelik saksıda,meyve verim çağında,

Üç yaprak (Carrizo) anaç üzerine aşılı fidan

Soğuk bölgelere dayanır

Mağazamızdan yapacağınız 100 TL üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA

 

 

  • Çekirdeksiz, ince kabuklu, satsuma mandalin,

3 litrelik saksıda,meyve verim çağında,

Üç yaprak (Carrizo) anaç üzerine aşılı fidan

Soğuk bölgelere dayanır

Meyve Özellikleri

Meyve kabuğu açıksarı, portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Kabuğun meyve etine bağlılığızayıftır. Meyveler orta büyüklükte basık şekillidir. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Sulu, aromalı ve kalitesi yüksek bir çeşittir. Çekirdeksizdir.Erkenci bir çeşittir. Verimli bir çeşit olup, düzenli meyve verir. Ekim ayıortalarında olgunlaşır ve olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde fazla kalmaz.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları yayvan taçlıolup düşük sıcaklıklara çok dayanıklıdır. Ağaçların soğuğa hassasiyetlerisıralamasında turunçgiller içerisinde soğuğa en dayanıklı ağaçlardır.

İklim İsteği

Satsuma mandarini -10 ˚C soğuğa kadar dayanabilir.

Narenciye ağaçlarında12-13 ˚C de gelişme başlar, 25-30 ˚C de hızlı gelişme olur. 32˚C den sonra gelişmedurur. Rize`de mandalinalarda önce tomurcuk sonra çiçekler ve küçük meyveleryanar. Meyve bağlaması için en uygun sıcaklık21 ˚C dir. Satsuma mandalinası en iyirengi 15-20 ˚C de alır.

Toprak İsteği

Mandalinalar hafifderin, drenajı iyi kumlu tınlı, tınlı veya killi-tınlı, taban suyu seviyesi1.5  m nin altında pH 5.5-6 olan humusçazengin topraklarda iyi yetişir.  ÖzellikleKaradenizde mandalinalarda anaç olarak üç yapraklı ( Poncirus trifolia)kullanılmalıdır.  Mandalinalarda sulamaçok kurak yaz aylarında gereklidir. Sulama iklim şartlarına bağlı olarak Nisan’dan başlayarak Eylül-Ekimsonlarına kadar devam eder. Ağır topraklarda aşırı ve düzensiz sulama çiçek veküçük meyve dökümlerine sebep olur.

Bahçe Tesisi

Fidanları dikim zamanıKaradeniz bölgesinde sonbahardan İlkbahara kadar yapılabilir.  Toprak sıcaklığı 15 ˚C olduğu zaman en iyidikim zamanıdır.  Fidan çukurları 60-80cm derinlik ve genişlikte açılmalıdır. Dikimi yapılacak fidanlar söküm yapıldıkları yerden 4-5 cm yüksekliktendikilmelidir. Fidanlar derin dikilirlerse kloroz ve zamklanma görülür.  Dikim toprak tavındayken yapılmalıdır. Dikimiyapılan fidanları güneş ışığından korumak için gövdeleri sarılır yada yanmışkireç ile boyanır. Tepe kısmı kesilen fidanların rüzgardan kırılmasını önlemekiçin hakim rüzgar istikametine kazık çakılarak sürgün kazığa bağlanır. Fidanlartutuncaya kadar 3-15 günde bir sulanmalıdır. Fidan dipleri yanmış ahır gübresi,sap, saman ile malçlama yapılır. Yabancı ot gelişimine izin verilmemelidir.

Budama

Dikimde terbiyebudaması yapılmış olan fidan 2-3 yıl budamaya ihtiyaç duymaz. İlk 2-3 yıl taçlandırma yerine alt kısımdançıkan sürgünler alınmalıdır. Geneldeverilen şekil Karadeniz bölgesinde goble olmalıdır. Goble şekil diğer meyve ağaçlarında yapıldığıgibi uygulanır. Mandalinalarda budama zamanı erken ilkbahar dönemidir. Budama zamanı son donlar geçtikten sonrasürgün vermeye başlamadan önceki dönemdir. Budamada kurumuş, kırılmış, dikine büyüyen (obur) dallarkesilmelidir. Satsuma mandalinleri zayıfgelişme gösterdikleri için fazla budamaya ihtiyaç duymazlar. Don zararı görmüş ağaçta yeni sürgünleroluştuktan ve kurumalar durduktan 6-8 ay sonra budama yapılmalıdır. Don zararı görmüş dallar yeni sürgünlerinbaşladığı yerden kesilir. Ağacın tümüzarar görmüşse aşı yerinin üzerinden kesilerek yeni sürgün oluşması sağlanır.